Rechargeable Modern Office Furniture Plastic LED Bar Stool Chairs
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Style: | Modern |
| Material: | Plastic |
Secured Trading Service
Gold Member Since 2013
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2015-05-21
Product Certification
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CLCB3030
- Folded
- Unfolded
- Customized
- Customized
- Condition
- New
- Rotary
- Fixed
- Armrest
- Without Armrest
- Padding
- Le Lighting Source
- Type
- Plastic LED Bar Stool Chair
- Light Source
- RGB5050+White 2835 LEDs
- Battery
- Charge 5-6 Hours, Work 10-12hours
- Product Size
- Dia30cm
- Applications
- Hotel, Home, Party, Nightclub, Pub, etc
- Remote Control
- with Remote Control
- LED Colors
- 16 Color Changing by IR Remote Control
- MOQ
- 1PC
- Warranty
- 24 Months
- Transport Package
- PP Bag+Carton Box
- Specification
- CE/ROHS
- Trademark
- GL
- Origin
- China
- HS Code
- 9405409000
- Production Capacity
- 50000PCS
Product Description
Rechargeable Modern Office Furniture Plastic LED bar stool chairs
Main features:
This led outdoor furniture lighting cube is made by high quality material: PE(waterproof, screwproof,fireproof and cleanable);Build-in brightness RGB 5050 plus white 2835 led lamps, with long lifespan(80000-100000hours); Color changing by cordless remote control. The color from soft to brightness. The cube seating work with li-battery(18650 type), charge 5-6hours, can keep working 10-12hours).
Parameter:
Specifications:
After service:
1.warranty: 24months for the shell, 12months for the lighting source
2.If happened the quality problem,and made by our factory,our company will make compensation with 7days
3.All your emails or problems will reply within 24hours
4.Fast delivery: 5-7days
Payment:
Bank Transfer,Western Union, Paypal
To bulk order: 30% as deposite, 70% balanced after test the goods and before delivery.









Main features:
This led outdoor furniture lighting cube is made by high quality material: PE(waterproof, screwproof,fireproof and cleanable);Build-in brightness RGB 5050 plus white 2835 led lamps, with long lifespan(80000-100000hours); Color changing by cordless remote control. The color from soft to brightness. The cube seating work with li-battery(18650 type), charge 5-6hours, can keep working 10-12hours).
Parameter:
| 1. Material: white polythene(weatherproof, fireproof,screw proof,cleanable) |
| 2. Lighting source: RGB5050+White 2835 led lamps |
| 3. Colors:white,blue,pink,green,warm white,yellow,purple, etc |
| 4. Wireless remote control |
| 5. IR distance: 8-10meters |
| 6.Input voltage: AC110-256V, output: DC5V |
| 7.Build in Li-battery, charge 5-6hours, it can be keeping 10-12hours |
| 8.Accessories: Led, Li-battery, Remote control, DC plug to charge,User guide,pp bag,carton box |
| 9. Product size: 30*30*30cm |
Specifications:
| specifications & Parameter | |
| Type: | glowing led furniture-led table chair,plastic led cube stool |
| Model No.: | CLCB3030 |
| Product size: | 30*30*30cm |
| Material: | PE |
| Lighting source: | rgb 5050+white 2835 eds |
| Color: | White, blue, pink, green, warm white, yellow, purple,flashing,16colors |
| Battery: | charging 5-6hours,working 10-12hours |
| Led lifespan: | 80000hours |
| Remote control: | wirless IR control or RF remote control available |
| Input: | AC110-256V |
| Output: | DC5V |
| Warranty: | 12months |
| Lead time: | 5-7days up to the quantity |
| Order: | mix order,samples,trial order are acceptable |
| G.W: | 4.5kgs |
| Payment: | TT, 100% TT for samples order, to bulk order,30%deposite,70% balanced before delivery |
| Shipping port: | Shenzhen |
| Applications: | Bar,coffee house,DJ house,hotel,event,restaurant,outdoor,party,wedding |
After service:
1.warranty: 24months for the shell, 12months for the lighting source
2.If happened the quality problem,and made by our factory,our company will make compensation with 7days
3.All your emails or problems will reply within 24hours
4.Fast delivery: 5-7days
Payment:
Bank Transfer,Western Union, Paypal
To bulk order: 30% as deposite, 70% balanced after test the goods and before delivery.









Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Party event products
- Bar Stool
- Rechargeable Modern Office Furniture Plastic LED Bar Stool Chairs
Related Categories
Hot Searches
More